Družicový navigační systém Galileo pomůže s automatizací provozu pražských tramvají

Družicový navigační systém Galileo pomůže s automatizací provozu pražských tramvají
8.6.2020Tiskové zprávy

Od roku 2021 budou všechny pražské tramvaje vybaveny multikonstalačním přijímačem družicových navigačních systémů, které pomohou výrazně zpřesnit určování polohy tramvají v ulicích. Na základě více, než dvouleté spolupráce Dopravního podniku hm. M. Prahy, Ministerstva dopravy, evropské agentury GSA, která zajišťuje provoz a odpovídá za rozšiřování uplatnění družicové navigace Galileo, Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Magistrátem hl. m. Prahy se Dopravní podnik rozhodl pořídit 838 přijímačů schopných přijímat signály družicových navigačních systémů Galileo, GPS, GLONASS a BeiDou. Tím dojde k razantnímu zvýšení přesnosti a spolehlivosti určení polohy vozů, zejména pak v tzv. uličních kaňonech, kde je výhled na volnou oblohu a tedy i možnost příjmu kvalitního navigačního signálu velmi omezená. Praha se tak stane jedním z prvních velkých měst v Evropě, které k plošnému nasazení systému Galileo postupně přecházejí jak v tramvajové, tak i v autobusové dopravě.

Družicový navigační systém Galileo pomůže s automatizací provozu pražských tramvají
Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Jednání o pořízení nových přijímačů pro celý pražský vozový park tramvají probíhalo přes 2 roky, během kterých specialisté na družicovou navigaci z Ministerstva dopravy, agentury GSA a FEL ČVUT poskytovali Dopravnímu podniku a Magistrátu hl. m. Prahy odborné konzultace o parametrech družicových navigačních systémů, limitech jejich využití a také možných přínosech právě pro využití v tramvajové dopravě. 

„Kosmické technologie aplikace mají obrovský potenciál pro zvyšování efektivity a bezpečnosti v širokém spektru sektorů a doprava patří bezesporu k těm největším. Zapojení Galilea v pražských tramvajích je vynikající ukázkou, jak lze evropské řešení družicové navigace prakticky používat“, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. 

Kromě samotného Dopravního podniku budou z nově pořizovaných dat těžit i cestující a obyvatelé Prahy. Získaná data umožní online sledování polohy tramvají, automatické vyhlašování zastávek, zajistí automatické omezení rychlosti při vjezdu tramvají do výhybek či automatické mazání kolejí, díky němuž dojde ke snížení hluku z tramvajové dopravy. Aplikací je však mnohem více. 

Ministerstvo dopravy, které odpovídá za účast ČR v programu Galileo, dlouhodobě podporuje využívání dat z družicových systémů a to prostřednictvím účasti v evropských kosmických programech a také formou odborných konzultací. Značným přínosem je také blízkost odborného zázemí agentury GSA, která sídlí v pražských Holešovicích. 


 
Zpět na výpis článků
Související články