BESIP: Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům

BESIP: Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům
22.3.2024Tiskové zprávy

Na nejčastější nešvar řidičů upozorňuje BESIP novým videem od internetového baviče Mikýře. Seriál informačních spotů je zaměřený na mladší řidiče a středoškoláky.
 

BESIP: Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům
Díky chytrým telefonům jsme si zvykli být pořád online, reagovat na zprávy, sledovat videa, pouštět si hudbu, nastavit navigaci a tak dále. 34 % řidičů podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven přiznává, že telefon při řízení někdy používá. Kvůli nepozornosti za volantem přitom zemřelo v roce 2023 na českých silnicích 53 lidí, to je 13 % ze všech smrtelných nehod. Pokud vás zajímá, jak téma mobilu za volantem shrnul pro BESIP internetový tvůrce Mikýř, podívejte se na naše nové video ➡️


 
Z dopravních statistik vyplývá, že za posledních 10 let vzrostla četnost přestupků nedovoleného držení telefonu za jízdy o téměř 50 %. Ze všech bodovaných přestupků je držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení  3. nejčastějším přestupkem. Pokud jde o souhrn všech dopravních nehod, včetně těch méně závažných, nepozornost za volantem drží dokonce smutné prvenství: jde o nejčastější příčinu dopravních nehod na našich silnicích. Ročně se jedná o více než 16 tisíc nehod, při nichž zemře v průměru více než 50 lidí. Nehody, které vzniknou v důsledku nepozornosti řidiče, mívají velmi vysokou závažnost.
I proto se od ledna výrazně zpřísnila sankce za držení telefonu při řízení. Nyní za tento přestupek řidič dostane 4 trestné body a pokutu na místě v rozmezí 2500-3500 Kč. Ve správním řízení může pokuta za držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení dosáhnout dokonce až 10 000.
 
Při přípravě nové podoby bodového systému jsme vycházeli z analýzy toho, jaké přestupky jsou nejnebezpečnější z pohledu závažných dopravních nehod. Spolu s novelou zákona je ale také důležité vysvětlovat, proč je například používání telefonu rizikové. Připravili jsme proto ve spolupráci s Mikýřem videa, která mluví hlavně k mladším řidičům jejich jazykem a dokážou je oslovit,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.
 
Mikýřovo video je součástí seriálu informačních spotů určených především mladším řidičům a středoškolákům. Unikátní koncept staví na spolupráci Mikýře a režiséra Víta Klusáka. Výsledkem je originální kreativa, která předává důležité sdělení.
 
„Za poslední roky jsme se celkem naučili předávat důležité informace humornou formou, což se, doufám, povede i v tomto případě. Spolupráce s režisérem formátu Víta Klusáka už je k tomu jen třešničkou na dortu,” říká k tomu Martin Mikyska alias Mikýř.
 
Zpět na výpis článků
Související články