Kauce při odvolání nebo povolení stavby v jednom řízení, to jsou další návrhy urychlující výstavbu

Kauce při odvolání nebo povolení stavby v jednom řízení, to jsou další návrhy urychlující výstavbu
2.11.2018Tiskové zprávy

Rychlejší přípravu a povolování dopravních staveb má za cíl novela zákona, kterou Ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dopravní stavby by nově mohly být umístěny a povoleny v jediném řízení, a to na základě méně podrobné dokumentace, než je potřebná dnes. Zároveň se novelou navrhuje zavést kauce zabraňující prodlužování povolování staveb.

Kauce při odvolání nebo povolení stavby v jednom řízení, to jsou další návrhy urychlující výstavbu

„Novela urychlující výstavbu umožní povolení stavby v jediném řízení s méně podrobnou dokumentací. Závazných stanovisek a souhlasů bude méně, do vyvlastnění a správního řádu se zavádí lhůty, zpřísní se požadavky na odvolání, včetně složení kauce,“ popisuje navrhované změny ministr dopravy Dan Ťok.

Každé odvolání proti rozhodnutí o umístění nebo povolení stavby má být podle návrhu ministerstva nově zpoplatněno. Kauce bude vratná v tom případě, když odvolání bude úspěšné. Výše kauce bude závislá na počtu závazných stanovisek, která jsou daným odvoláním zpochybňována a mají být přezkoumána. V případě, že v návaznosti na podané odvolání bude původní rozhodnutí změněno či zrušeno, bude kauce vrácena odvolateli. V opačném případě, pokud bylo odvolání podáno zcela nedůvodně, propadne kauce státu.

„Touto úpravou zamezíme zneužívání tohoto institutu, které v některých případech vede k nesmyslnému oddalování zahájení staveb i o více než rok. Kauci za odvolání navrhujeme ve výši 25 tisíc korun a za každé napadené závazné stanovisko odvolatelé zaplatí dalších 10 tisíc korun,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

 


Méně stanovisek, rozhodnutí a souhlasů k povolení stavby


Návrh novely zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury dále snižuje množství závazných stanovisek, rozhodnutí, povolení a souhlasů, která jsou potřebná pro uskutečnění stavby. „Pokud bylo u záměru provedeno posouzení vlivů na životní prostředí, je nadbytečné a neefektivní tento záměr znovu posuzovat a vydávat další závazná stanoviska, povolení či souhlasy podle zákona o ochraně přírody a krajiny,“ dodává Ťok.

Nově pak bude stanovena povinnost vydat závazné stanovisko bezodkladně, stanovuje se maximálně 30 denní lhůta pro vydání závazného stanoviska, respektive 60 denní lhůta ve zvlášť složitých případech. Pro případ nevydání závazného stanoviska v této lhůtě se stanoví fikce souhlasu.

Dále se navrhuje zavést nový nástroj územního plánování – územní rozvojový plán, který bude schvalovat vláda a bude podrobnější a využitelnější než stávající politika územního rozvoje. Vzniknout by nově měl rovněž národního geoportál územního plánování, jehož součástí bude též evidence územně plánovací činnosti, kde budou zveřejňovány výstupy z územně plánovací činnosti Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva obrany, krajů a obcí. V oblasti výstavby energetické infrastruktury se také navrhuje rozšířit možnost využití institutu mezitímního rozhodnutí při vyvlastnění i na energetické stavby.

Poslední schválená novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, kterou spoluinicioval ministr dopravy a poslanec Dan Ťok, je účinná od září tohoto roku. Hlavním nástrojem pro zrychlení výstavby je institut mezitímního rozhodnutí při vyvlastnění, což u vybraných prioritních staveb umožňuje začít stavět ještě před samotným určením výše náhrady za vyvlastnění všech pozemků v trase budoucí dálnice nebo železnice. Už touto předchozí novelou tak odpadla možnost odvolání se proti mezitímnímu rozhodnutí při vyvlastnění, což dosud o měsíce až roky zdržovalo výstavbu.



 
Zpět na výpis článků
Související články