Merkelová v Praze podpořila výstavbu vysokorychlostní trati Praha - Drážďany

Merkelová v Praze podpořila výstavbu vysokorychlostní trati Praha - Drážďany
25.8.2016Tiskové zprávy

Ministr dopravy Dan Ťok se dnes zúčastnil jednání zástupců české vlády s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jedním z témat jednání byla také plánovaná výstavby vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan. Merkelová tomuto projektu vyjádřila podporu.

Merkelová v Praze podpořila výstavbu vysokorychlostní trati Praha - Drážďany

Záměr výstavby této trati už v dubnu při společném jednání v Ústí nad Labem deklarovali český ministr dopravy Dan Ťok, saský ministr hospodářství, práce a dopravy Martin Dulig i zástupci samosprávy. K jeho realizaci přispívá i ustavené sdružení, které tento projekt má na starosti.

Výstavba nové trati z Prahy do Drážďan by mohla započít během pěti let, nejdříve však v roce 2020. Po jejím dokončení cca kolem roku 2030 bude cesta z Prahy do Drážďan trvat přibližně jednu hodinu. „Trať mezi Prahou a Drážďany dosáhne v nejbližších letech maxima své kapacity a stane se úzkým hrdlem klíčového spojení mezi ČR a Německem. Hodinová cestovní doba mezi oběma městy navíc výrazně přibližuje oba regionu a zvyšuje komfort cestujících. Studie potvrdila, že vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan potřebujeme,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

V případě projektu vysokorychlostní trati mezi Prahou a Drážďany se jedná o moderní spojení pro 21. století, které má jednoznačně praktické přínosy. Také z tohoto důvodu jej na česko-saské konferenci podpořil i evropský koordinátor TEN-T koridoru Mathieu Grosch, který zdůraznil význam projektu pro transevropské dopravní sítě TEN-T a aktivně jej podporuje na unijní úrovni. Vysokorychlostní trať Praha – Drážďany poskytne novou kapacitu a vyřeší limity současné trati. Nové spojení totiž bude umožňovat i provoz nákladních vlaků. Odhady nákladů na celou trasu jsou kolem 5 miliard Euro.

Zčásti bude trať vedena tunely, a to zejména v oblastech, kde je žádoucí vysoká míra ochrany životního prostředí. Přeshraniční úsek je projektován pro osobní i nákladní dopravu s max. rychlostí 230 km/h, úsek z Ústí nad Labem do Prahy pouze pro osobní dopravu a rychlost 350 km/h. Provozně se na tomto úseku předpokládá rychlosti nižší, u expresních vlaků mezi 250 – 300 km/h. Trasa z Ústí nad Labem pokračuje tunelem pod Českým Středohořím a oblasti Roudnice nad Labem se dostává do souběhu s dálnicí D8. Ve společném koridoru takto pokračují až k hranicím Prahy, kde se nová trať opět zanoří tunelem a vystupuje v oblasti Vysočan.


Zpět na výpis článků