Ministr Kupka se zúčastnil shromáždění Mezinárodní organizace pro civilní letectví

Ministr Kupka se zúčastnil shromáždění Mezinárodní organizace pro civilní letectví
29.9.2022Tiskové zprávy

Ministr dopravy Martin Kupka se zúčastnil zahajovacích dnů jednání 41. shromáždění Mezinárodní organizace po civilní letectví (ICAO) v kanadském Montrealu. V rámci něj vystoupil na plénu shromáždění s projevem a také se setkal s nejvyššími představiteli ICAO a ministerskými kolegy z Kanady, Velké Británie, Nizozemska, Španělska a Spojených států amerických. O zavedení přímých leteckých linek do Prahy pak jednal se zástupci kanadských aerolinií a také s vládními představiteli Kataru a Jižní Koreje. Spolu s ministrem se cesty zúčastnila i podnikatelská delegace Hospodářské komory.

Ministr Kupka se zúčastnil shromáždění Mezinárodní organizace pro civilní letectví
Jedná se o první shromáždění ICAO od vypuknutí pandemie nemoci COVID-19, jejíž rozšíření uštědřilo tvrdou ránu leteckému sektoru po celém světě. „Letošní léto jasně ukázalo, že lidé chtějí létat. Musíme pro ně však zajistit takové podmínky, aby cestování letadlem bylo pohodlné a důstojné. Pro Českou republiku je důležité, aby docházelo k odstraňování administrativních překážek pro cestující a k usnadnění odbavovacích procedur, a aby digitalizace vedla k posílení odolnosti celého leteckého sektoru,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. 

Na shromáždění ICAO také dojde k volbě zástupců členských států do vedení organizace. Ministr Kupka na jednání se svými protějšky potvrdil pozici České republiky, která nepodpoří kandidáty ze zemí, které porušují principy mezinárodního práva. Jmenovitě jde o Rusko a Bělorusko. „Československo patřilo mezi zakládající členy ICAO a významně se podílelo na tvorbě ustavující Chicagské úmluvy. Je proto pro nás nemyslitelné, abychom jakýmkoliv způsobem podpořili země, které úmluvu ani žádné další principy mezinárodního práva nedodržují. Požádal jsem i další státy, aby se k naší pozici přidali. Pokládám za klíčové, aby mezinárodní společenství v tomto ohledu drželo tvrdou linii a v žádných ohledech neustupovalo útočníkovi,“ uvedl ministr Kupka

Na návrh české delegace byla také zvolen předsedkyně 41. Shromáždění ICAO. Stala se jím paní Poppy Khoza z Jižní Afriky, která je tak první ženou v 75. leté historii ICAO, která Shromáždění předsedá. 

Ministr Kupka spolu s podnikatelskou delegací Hospodářské komory a zástupci Poslanecké sněmovny, Ministerstva zahraničí, Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechTourism přicestoval do Kanady už v neděli a v Ottawě se setkal s českým velvyslancem Bořkem Lizcem. Mise do Kanady představuje historicky první podnikatelskou misi, kterou zorganizovalo Ministerstvo dopravy. V pondělí se ministr zúčastnil česko-kanadského kulatého stolu s českými podnikateli a jejich partnery z organizace Kanata North Business Association. „Technologickému centru v Kanatě se přezdívá Silicon Valley severu a může představovat pro naše podnikatele dobrou vstupní bránu na celý severoamerický trh. Rád jsem proto podpořil české firmy podnikající například v oblastech digitálních technologií, letectví, logistiky a přepravy nebo silniční a železniční techniky,“ poznamenal po návštěvě ministr Kupka. 

Následně ministr Kupka zavítal do kanadského parlamentu, kde se sešel s předsedou Skupiny přátel Kanada - ČR Johnem Brassardem. Odpoledne navštívil kanadské Ministerstvo pro inovace, vědu a průmysl a jednal o spolupráci mezi Českou republikou a Kanadou v oblasti kosmických aktivit a technologií a také absolvoval pracovní jednání s výkonnou ředitelkou Canadian Council for Public-Private Partnership (PPP), kde byla řeč o místních zkušenostech s využíváním PPP projektů na výstavbu dopravní infrastruktury.  V pondělí večer se na pozvání velvyslance Lizce zúčastnil galavečera při příležitosti Předsednictví ČR v Radě EU. V rámci něhož byly oceněny osobnosti, které se zasloužili o rozvoj česko-kanadských vztahů.

V úterý se ministr Kupka s delegací přesunul z Ottawy do Montrealu, kde začalo zasedání 41. shromáždění Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Česká republika patří mezi zakládající členy této organizace. Role České republiky byla navíc tento rok ještě posílena naším aktuálním předsednictvím v Radě EU. Před samotným zasedáním pléna proto ministr Kupka vedl koordinační schůzku zástupců evropských států. Na pozvání kanadského ministra dopravy Omara Alghabry se ministr zúčastnil i speciálního kulatého stolu o dopadu COVID-19 na letecký sektor. V úterý odpoledne pak vystoupil na plénu shromáždění s projevem

Důležitým tématem byla i možnost obnovení přímého leteckého spojení mezi Kanadou a Česku republikou. To fungovalo před vypuknutím pandemie na linkách Toronto – Praha a Montréal – Praha, dosud však nedošlo k jejich obnovení. Ministr Kupka se proto sešel se zástupci leteckých společností Air Canada a Air Transat a jednal o možnostech znovuobnovení přímých letů. „Před vypuknutím pandemie k nám přicestovalo více než 90 tisíc cestujících z Kanady. Jako Česká republika máme zájem na znovuobnovení přímých leteckých linek, které by významně zjednodušily cestování mezi našimi zeměmi. Od leteckých společností jsme dostali přísliby, že možnosti znovuzavedení přímých linek prověří a budou jejich případné spuštění směřovat k létu příštího roku,“ řekl k tématu Martin Kupka. O přímých leteckých linkách pak jednal i se zástupci Jižní Koreje a Kataru.

Na okraj zasedání v Montréalu se ministr Kupka sešel na bilaterálních jednáních hned s několika svými ministerskými protějšky - novou britskou ministryní dopravy Anne-Marie Trevelyan, španělskou ministryní dopravy Raquel Sánchez Jiménez, francouzským ministrem dopravy Clementem Beaune, nizozemským ministrem Markem Harbersem, evropskou komisařkou pro dopravu Adinou Vălean a také s americkým ministrem dopravy Petem Buttigiegem. Všechny své kolegy ministr Kupka také pozval na návštěvu Prahy a na Světový silniční kongres PIARC, který se v české metropoli uskuteční v průběhu října příštího roku.

 
Zpět na výpis článků
Související články