Slovensko, Německo a některé další země zavádí zpřísněná opatření pro vstup českých občanů

Slovensko, Německo a některé další země zavádí zpřísněná opatření pro vstup českých občanů
29.9.2020Tiskové zprávy

(Aktualizováno 30. 9.) Slovensko, Německo a některé další evropské země reagují na zvyšující se počet případů nákazy koronaviru v České republice a zavádí opatření při vstupu na jejich území. Němci zařadí Českou republiku mezi rizikové země, Slováci od pátku 18. 9. zařadili ČR do rizikových zemí. Nizozemci vyžadují karanténu pro všechny přijíždějící obyvatele ČR. Podrobnosti o jednotlivých zemích naleznete dále v článku.

Slovensko, Německo a některé další země zavádí zpřísněná opatření pro vstup českých občanů

Slovensko

Slovensko od pátku 18. září zařadilo Českou republiku mezi tzv. rizikové země. Vstup na Slovensko je tak podmíněn testem na koronavirus ne starším než 72 hodin. Pokud člověk test nebude mít bude muset nastopit do pětidenní karantény a nechat se otestovat během této doby. Pokud bude člověk v domácí izolaci musí se registrovat na stránkách http://korona.gov.sk/ehranica.

Výjimku z testů, registrace i izolace mají řidiči nákladní dopravy, letecký, železniční a lodní personál. Hranice zůstávají otevřené, chystají se namátkové vnitrostátní kontroly. Řidiči a posádky musí mít vyplněný formulář Evropské komise, že pracují v mezinárodní dopravě. Formulář je ke stažení na konci článku v přílohách - poslední stránka PDF je samotné potvrzení.

Doporučujeme sledovat informace ohledně Slovenska na stránkách českého Ministerstva zahraničních věcí.

Německo

Každý člověk, který cestuje do Německa musí mít u sebe negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Měmecko zařadilo celou Českou republiku mezi rizikové země. Pokud ho mít nebude, musí nastoupit do karantény a do 72 hodin podstoupit test. Výjimku z karantény mají do 1. října pendleři a také pracovníci mezinárodní dopravy. Hranice uzavřené nejsou, probíhají namátkové kontroly ve vnitrozemí.


Každá spolková země si určuje vlastní karanténní opatření. Proto zde uvádíme odkazy na web na česká zastoupení v Bavorsku a Sasku. V němčině případně angličtině jsou k dispozici informace z Hamburgu.

Sasko umožňuje vstup českým občanům bez nutnosti karantény a testu, pokud pobyt ve spolkové zemi nepřekročí 24 hodin.

Rakousko

Rakousko od pondělí 28. září zařadilo Prahu jako rizikový region. Lidé, kteří v Praze žijí nebo ji pouze navštívili v uplynulých dnech, musí předložit negativní test na covid-19. Při nepředloženém testu musí člověk nastoupit do karantény a do 48 hodin se nechat otestovat. V případě, kdy člověk nebude testován, musí být v karanténě 10 dní. Karanténní opatření se  nevztahují na tranzitní průjezd Rakouskem bez zastávky.

Švýcarsko


Češi přijíždějící do Švýcarska musí nastoupit od pondělí 14. října povinnou 10 denní karanténu a kontaktovat místní úřady. Výjimku z karantény mají například řidiči mezinárodní nákladní dopravy nebo lidé pracující ve zdravotnictví apod. 

Cestující musí po překročení hranic neprodleně dojet do místa bydliště či přechodného ubytování a tam strávit následujících 10 dnů. Do dvou dnů musí kontaktovat lokální úřady. V případě autobusových zájezdů cestující hromadně vyplní formuláře, společnost je vybere a zašle na emailovou adresu švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví – CH.focalpoint@bag.admin.ch. Případně musí mít cestující kdykoliv k dispozici tento formulář ke kontrole. Formulář je k dispozici ke stažení na konci tohoto článku.

Karanténu je nutné dodržet i při negativním testu na koronavrius. Při porušení výše zmíněných podmínek hrozí pokuta ve výši 10 000 švýcarských franků.

Nadále je možné tranzitovat přes švýcarská letiště, přejíždět přes zemi z dovolené do ČR nebo tranzitovat autobusy a vlaky. Podmínkou je nezdržet se ve Švýcarsku více než 24 hodin.

Pro více informací doporučujeme sledovat stránku Ministerstva zahraničních věcí o Švýcarsku.

Nizozemsko

Od 22. září je celá Česká republika brána jako riziková. Znamená to tedy, že každý Čech přijíždějící do Niozemska musí nastoupit do 10 denní karantény. A to i tehdy, pokud má negativní test na koronavirus.  Opatření se nevztahuje na tranzit přes Nizozemí a na případy, kdy cestující neopustí letištní halu. Nákladní mezinárodní doprava je povolena.

Kypr

Ostrovní stát také od 18. září řadí Českou republiku mezi rizikové země. Lidé, kteří pobývali uplynulých 14 dní v ČR, na Kypr od pátku 18. 9. nesmí. Týká se všech občanů ČR.

Informace budeme dále aktualizovat.

Aktualizovaný přehled opatření v mezinárodní silniční dopravě

Více informací lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Foto: ČT24 Ondřej Hájek

 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků