Tři dny, dvě země, patnáct jednání. Ministr Kupka navštívil Singapur a Jižní Koreu

Tři dny, dvě země, patnáct jednání. Ministr Kupka navštívil Singapur a Jižní Koreu
14.4.2023Tiskové zprávy

Spolupráce v oblasti moderních dopravních technologií, vysokorychlostních tratí nebo kosmických aktivit a rozvoj přímých leteckých spojení mezi Prahou a regionem jihovýchodní Asie. To byla hlavní témata mise ministra dopravy Martina Kupky do Singapuru a Jižní Koreji, která se odehrála v tomto týdnu. Společně s delegací ministra dopravy se do Asie vydalo téměř 60 zástupců firem z řad Hospodářské komory České republiky, kteří navázali kontakty s místními firmami a zorganizovali několik business fór a B2B setkání.

Tři dny, dvě země, patnáct jednání. Ministr Kupka navštívil Singapur a Jižní Koreu
„Oblast jihovýchodní Asie představuje pro naše podnikatele místo velkých příležitostí. Jsem proto rád, že se podařilo zorganizovat největší misi ekonomické diplomacie Ministerstva dopravy právě do této oblasti. Podpořili jsme více než 50 firem, které mohly navázat významné obchodní kontakty ve dvou úspěšných a rychle se rozvíjejících asijských ekonomikách. Zároveň jsem využil cesty a setkal jsem se se svými ministerskými protějšky ze Singapuru a Koreje,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
 
„Obě země, jak Singapur, tak i Jižní Korea, jsou velmi progresivní a lze se zde naučit řadu moderních podnikatelských metod. Jsme proto velmi rádi, že ministra dopravy mohla na jeho cestě doprovázet i téměř 60 členů delegace podnikatelů z Hospodářské komory. Podařilo se nám zorganizovat dvě business konference zaměřené na prezentaci potenciálu českých firem, doprovázené následnými bilaterálními obchodními rozhovory. To vše tvoří dobrý startovací bod pro jejich následné úspěšné působení na těchto nových trzích,“ dodává viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl.
 
Po příletu do Singapuru v úterý navštívil ministr Kupka zdejší námořní přístav, kterým v roce 2022 prošlo 37,5 milionů lodních kontejnerů (TEU), což z něj dělá druhý největší přístav kontejnerové dopravy na světě. Ve středu pak ministr Kupka začal svůj den jednáním s vedením letecké společnosti Singapore Airlines. Hlavním tématem jednání byly možnosti přímých leteckých linek mezi Prahou a zeměmi jihovýchodní Asie. „Pražské letiště představuje důležitý dopravní uzel při letech z Asie do Evropy a dál. V posledních měsících se nám podařilo znovuobnovit pravidelnou leteckou linku mezi Prahou a Soulem a zavést novou linku do  Tchaj-peje. Byli bychom rádi, kdyby se v následujících letech podařilo rozšířit i možnosti pro české turisty a podnikatele směrem do Singapuru a dalších států z jihovýchodní Asie, Austrálie a Oceánie. Od vedení Singapore Airlines jsme získali přislib, že možnost dalších přímých spojení prověří,“ uvedl ministr Kupka. V Singapuru ministr Kupka také jednal se svým vládním protějškem, ministrem financí a dopravy Chee Hong Tatem. Společně zahájili česko-singapurské podnikatelské fórum, kterého se zúčastnili zástupci stovky místních firem. „Vidíme velký potenciál podnikatelské spolupráce v oblastech dopravy, logistiky, finančních služeb, moderních technologií nebo využití kosmických dat a výzkumných aktivitách. Singapur může představovat vstupní bránu pro naše podniky na trh jihovýchodní Asie,“ řekl na začátku podnikatelského fóra ministr Kupka. O spolupráci v oblasti kosmických aktivit pak bylo jednání s výkonným ředitelem Office for Space Technology & Industry Singapore.
 
Čtvrteční program strávil ministr Kupka v Jižní Koreji, kde jednal s jihokorejským ministrem dopravy Won Hee-ryongem. „Hlavním tématem našeho jednání byly vysokorychlostní tratě a můj korejský kolega projevil zájem o informace k rozvoji infrastruktury v ČR. Jižní Korea v této oblasti  představuje jednoho ze světových lídrů. ČR pak hraje přední roli pro rozvoj konektivity ve střední Evropě. Ačkoliv je evropský systém rychlých vlakových spojení v mnohém odlišný, některé postupy můžeme aplikovat i u nás – například otázky zabezpečení nebo plynulého napojení VRTek na konvenční železniční tratě. Ve všech těchto oblastech nám může Korea sloužit jako velká inspirace, a proto se budeme tomuto tématu věnovat a spolupracovat i na základě sdílených dat o přínosech VRT pro rozvoj území, ekonomických vztahů a společnosti,“ řekl po jednání ministr Kupka. Oba ministři také s povděkem kvitovali, že od 27. března došlo ke znovuobnovení pravidelné letecké linky mezi Prahou a Soulem, která je nyní obsluhována třikrát týdně.
 
V Busanu se také odehrálo česko-korejského business fórum, a to za účasti více než 120 korejských firem. „Korejská republika dlouhodobě patří mezi naše tři nejvýznamnější obchodní partnery na asijském kontinentu, a to jak v oblasti výměny zboží a služeb, tak i v oblasti zahraničních investic. Náš vzájemný obchod se v současnosti soustředí především na automobilový průmysl, přesné strojírenství a spotřební zboží. Věřím ale, že existuje velký potenciál pro strategickou technologickou spolupráci také v energetice, dopravě i obranném průmyslu,” podotkl Kupka.
 
Před odletem zpět do České republiky ministr Kupka ještě navštívil továrnu Hyundai Rotem, která se zabývá výrobou a prodejem železničních vozidel.
 
Zpět na výpis článků