Ministr Kupka představil europoslancům dopravní priority českého předsednictví

Ministr Kupka představil europoslancům dopravní priority českého předsednictví
13.7.2022Tiskové zprávy

Revize nařízení TEN-T, podpora vysokorychlostní železnice napříč celou Evropou nebo posílení role Evropské unie ve vesmíru. O tom všem mluvil ministr dopravy Martin Kupka před poslanci Evropského parlamentu. Během vystoupení ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) a Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) představil a vysvětlil europoslancům dopravní plány českého předsednictví na nadcházející půlrok.

Ministr Kupka představil europoslancům dopravní priority českého předsednictví
Děkuji všem členům výborů TRAN a ITRE za možnost představit priority českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česká republika se ujala předsednické role v nelehké době a tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu čelíme společně novým výzvám i v oblasti dopravy. Jedním z hlavních úkolů během následujícího půlroku bude učinit evropské dopravní toky odolnější. Proto se chceme zaměřit na revizi systému rychlých spojení TEN-T a na posun ve vyjednávání podoby systému zabezpečeného satelitního spojení Secure Connectivity,“ uvedl po slyšení ve výborech ministr Kupka.
 
Právě revize nařízení o rozvoji celoevropské dopravní sítě TEN-T byla důležitým bodem vystoupení ministra Kupky na výboru TRAN. Tato revize má pro české předsednictví velký význam, protože je zásadní pro rozvoj moderní, efektivní a bezpečné evropské dopravní infrastruktury. Díky ní bude možné lépe využívat železnici a vytvořit prostředí pro propojení různých módů dopravy.
 
Další prioritou českého předsednictví pak bude návrh týkající se rozmístění infrastruktury pro alternativní paliva (AFIR) a také návrhy na podporu využití udržitelných paliv v letecké i námořní dopravě.
 
„Tyto předpisy jsou klíčové, protože bez nich nemůže Evropská unie dosáhnout svého cíle snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o padesát pět procent. Je to o to důležitější, že nám to umožní splnil cíl EU urychleně dokončit závislost na ruských fosilních palivech,“ uvedl ministr Kupka. 
 

Vesmírná infrastruktura 

Při vystoupení ve výboru ITRE ministr Kupka zdůraznil klíčový význam vesmírné infrastruktury pro geopolitickou bezpečnost Evropské unie. „Je potřeba, aby unie měla dostatečné kapacity na návrh, rozvoj, provoz i využití svých družicových systémů, a také aby je uměla chránit proti vnějším hrozbám,“ řekl.
 
Hlavní prioritu českého předsednictví v oblasti kosmické politiky je pokračování vyjednávání o podobě programu Secure Connectivity, jehož cílem je výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic, které budou poskytovat bezpečné, spolehlivé a dostupné autonomní spojení pro uživatele z EU. Systém bude také využit pro poskytnutí kvalitního a rychlého internetového připojení kdekoliv v EU. Během českého předsednictví začne trialog, během kterého bude ČR moderovat jednání o podobě systému mezi zástupci Parlamentu, Rady a Komise.
 

Solidarity Lanes 

Ministr Kupka se také sešel eurokomisařkou pro dopravu Adinou Valeanovou a její zástupkyní Majou Bakran Marcichovou, aby spolu projednali takzvané pruhy solidarity (Solidarity Lanes) mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Jejich cílem má být usnadnění vývozu hlavně zemědělských produktů z Ukrajiny. Tam, kde to bude možné, pak musí dojít k přechodu z námořní a částečně železniční dopravy na dopravu silniční. Hovořili spolu také o prioritách českého předsednictví v nadcházejícím půlroce.
 
Česká republika se ujala předsednictví v Radě EU prvního července. Mezi hlavní priority v dopravě patří lepší propojení a rozvoj evropské infrastruktury, podpora vysokorychlostních železnic nebo čistá mobilita. Česká republika se zaměří také na autonomní dopravu nebo podporu kosmických aktivit. Během předsednictví se uskuteční i několik akcí. K nim bude patřit například neformální zasedání Rady ministrů dopravy v Praze, Dny městské mobility - Urban Mobility Days v Brně (20 – 22. září) nebo European Space Week (3. – 6. října) zaměřený na současné i budoucí trendy v evropském vesmírném programu.


 
Zpět na výpis článků
Související články