Ministerstvo dopravy k reportáži o používání výstražných světel

Ministerstvo dopravy k reportáži o používání výstražných světel
24.7.2025Na pravou míru

V reakci na nedatovanou reportáž české zpravodajské televizní stanice ohledně používání výstražných světel, která se aktuálně šíří na sociálních sítích, považuje Ministerstvo dopravy za důležité uvést věci na pravou míru.
 

Ministerstvo dopravy k reportáži o používání výstražných světel
Především je třeba zdůraznit, že uvedená reportáž nepochází z roku 2025, a tedy neodráží současný stav. 

Reportáž upozorňuje na zpřísnění postihů za neoprávněné použití výstražných světel například formou poděkování. V dané věci nedošlo ke zpřísnění pravidel – právě naopak:
  • Používání výstražných světel mimo zákonem stanovené situace bylo vždy považováno za přestupek. Nicméně, v tomto případě došlo ke snížení maximální pokuty, kterou je možné uložit na místě – z původních 2 000 Kč na 1 500 Kč.
Zároveň byl tento přestupek explicitně zařazen mezi nejméně závažné přestupky, které lze řešit i domluvou.

Podle § 31 silničního zákona je dané, kdy se světla použít smí (viz níže), a tedy v jiných případech je doopravdy možné kvalifikovat toto jednání jako přestupek a postihnout podle § 125c odst. 1) pís. k). stejného zákona.

Nicméně je tu také otázka společenské škodlivosti. Pokud společenská škodlivost není shledána, o přestupek se nejedná. Je tedy na přístupu PČR nebo obecní policie, jak se rozhodnou věc řešit.


Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích:

§ 31, Výstražná znamení

(1) Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.

(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.

(3) Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.

(4) Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.


 
Zpět na výpis článků