Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se rozrůstá, další přibyla v Tuchoměřicích

Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se rozrůstá, další přibyla v Tuchoměřicích
9.6.2022Tiskové zprávy

Řidiči mají v Česku další místo, kde si mohou nechat doplnit energii ve svém elektromobilu. Jubilejní čtyřstý dobíjecí stojan společnosti ČEZ zprovoznil na parkovišti obchodního centra POP Airport v Tuchoměřicicích u Prahy ministr dopravy Martin Kupka a místopředseda představenstva firmy ČEZ Pavel Cyrani. Síť nabíječek pro elektrická vozidla přitom v budoucnu dál poroste.

Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se rozrůstá, další přibyla v Tuchoměřicích
„Rychlé rozšiřování dobíjecích bodů pro elektromobility je jednou z nutných podmínek pro transformaci celého českého autoprůmyslu. V příštích letech očekáváme přírůstky čistých elektromobilů v řádu až desítek tisíc. Vzhledem k tomu, že elektromobilita je globálním trendem a naše republika je tranzitní zemí, musíme být připraveni na další růst zájmu o veřejné dobíjení. Poroste význam lokalit jako je tato u pražského letiště, které naráz zvládnou obsloužit více vozů,“ řekl při zprovoznění nabíječky ministr dopravy Martin Kupka.
 
Ministerstvo dopravy dosud podpořilo výstavbu více než dvou tisíc dobíjecích bodů, z toho pěti set rychlodobíjecích, z nichž část je ještě ve výstavbě. V příštích letech chce navíc resort dopravy investice do nabíjecí infrastruktury ještě znásobit, a to až na úroveň šest miliard. Podpora bude směřovat jak do rychlodobíjecí infrastruktury podél dálniční sítě, tak i do takzvaného rezidenčního dobíjení ve městech.

Hustá síť je podmínkou rozvoje elektromobility

Právě dostatečně hustá síť dobíjecích stanic, která umožní řidičům elektromobilů pohodlné a časově konkurenceschopné cestování mezi městy, je podmínkou dalšího rozvoje elektromobility. Vláda i Ministerstvo dopravy elektromobilitu podporují a vytvářejí podmínky pro plnění všech cílů jejího rozvoje definovaných v Národním akčním plánu čisté mobility. Ten předpokládá, že by do roku 2030 mělo být postaveno až 35 tisíc dobíjecích bodů.
 
V poslední době přitom tempo výstavby dobíjecích stanic zrychluje. Za poslední dva roky se jejich počet téměř zdvojnásobil. Pomáhají tomu také peníze z Operačního programu Doprava financovaného z EU a spravovaného Ministerstvem dopravy. V tom současném je na podporu infrastruktury pro alternativní paliva vyčleněno 1,2 miliardy korun.
 

ČEZ chce letos sto nových stojanů

Aktuálně otevřený nabíjecí stojan společnosti ČEZ je součástí její sítě čítající čtyři sta dobíjecích stanic. V jednu chvíli může celá síť obsloužit až osm set aut a svým rozsahem je srovnatelná s většími řetězci benzínových pump. Polovina této infrastruktury vznikla díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu Doprava, zbytek postavila firma z vlastních peněz. Letos přitom chce ČEZ otevřít sto nových stojanů.
 
„Na strmý nárůst počtu elektroaut a objemů odebrané elektřiny chceme být připraveni. Cílem je spolehlivá celorepubliková síť veřejných dobíjecích stanic, kterou budeme průběžně posilovat v nejfrekventovanějších místech. Díky instalaci vysoce výkonných stojanů zkrátíme dobíjecí časy a celkově tak ušetříme čas řidičů. Těm navíc garantujeme odběr skutečně bezemisní elektřiny, a to díky certifikaci jejího původu z obnovitelných zdrojů,“ řekl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ.

Více informací o veřejných dobíjecích stanicích v ČR najdete zde.


 
Zpět na výpis článků